Пожежа це одна з найбільш екстремальних ситуацій, що представляє колосальну небезпеку для життя і майна людини. Навіть така дрібниця як недбало кинутий сірник може стати причиною пробудження грізної стихії вогню, здолати яку потрібно в лічені хвилини. Основа пожежі – це фізико-хімічний процес горіння, що виникає при присутності горючої речовини і деякого окислювача (найчастіше це кисень).

Найчастіше пожежі класифікують за місцем виникнення, за складністю гасіння та по виду горючої речовини. Розглянемо кожен з цих класів більш детально.

Класифікація пожеж за місцем виникнення горіння існує для збору статистичних даних для наступного аналізу пожеж що відбуваються. По суті місце виникнення пожежі, залежить тільки від присутності необхідних умов горіння і його каталізатора. Зазвичай виділяють побутові, природні та індустріальні пожежі.

До природних відносять пожежі, що виникають в різних екосистемах. Причиною їм можуть служити як природні фактори (удар блискавки), або фактори, обумовлені діяльністю людини – необережним поводженням з вогнем, навмисний підпал і т.д. Лісові, степові, торф’яні пожежі – яскраві приклади цього типу пожеж.

Наступний клас пожеж, побутові, виникають безпосередньо в побуті людини і жодним чином не пов’язані з екосистемами або виробництвом. Таким чином це пожежі, що виникають на дачі, в будинку, в гаражі, в особистому автомобілі і т.д.

Індустріальними пожежами називають ті пожежі, які виникають на об’єктах з видобутком, виробництвом, зберіганням, обробкою і іншими процесами економічної діяльності. На пострадянському просторі об’єкти підприємницької діяльності перебувають під наглядом контролюючих органів, зокрема – пожежної інспекції.

Однією з умов виникнення пожежі, як було зазначено, є наявність горючої речовини. В зв’язву цього існує класифікація пожеж за типом горючих матеріалів. Ця класифікація потрібна щоб оцінити об’єкт, вибрати найбільш оптимальну вогнегасну речовину і оцінити вражаючі фактори пожежі. Було створено 6 класів і 7 підкласів (більш докладно в таблиці нижче), які класифікували неконтрольовані пожежі.

 
Клас пожежі Характеристика класу Підклас пожежі Характеристика підкласу пожежі Позначення
А Горіння твердих речовин А1 Горіння твердих речовин, що супроводжується тлінням (деревина, папір, картон, тканини і т.д.)
    А2 Горіння твердих речовин не супроводжуване тлінням (гума, пластмас, каучук і т.д.)  
В Горіння рідких речовин В1 Горіння рідких речовин, нерозчинних у воді (наприклад, бензин, ефір, нафтопродукти, олія). Також, горіння зріджується твердих речовин (наприклад, парафін, віск, стеарин і т.д.)
    В2 Горіння рідких речовин, розчинних у воді (спирт, гліцерин).  
С Горіння газоподібних речовин    
D Горіння металів D1 Горіння легких металів, за винятком лужних (алюміній, магній та їх сплави)
    D2 Горіння лужних металів (натрій, калій)  
    D3 Горіння металомістких сполук (металоорганічні сполуки, гідриди металів)  
E Горіння об’єктів, установок під напругою    
F Горіння об’єктів, установок з використанням, переробкою і зберіганням радіоактивних речовин    

Пожежі також поділяють за складністю гасіння, використовуючи номера (ранги). Рангом пожежі називають умовну ознаку складності гасіння пожежі, яка визначає в розклад виїздів необхідний склад групи, яку потрібно залучити для його гасіння.

Клас складності пожежі величина не постійна та залежить від умов протікання конкретної пожежі, а також дій пожежно-рятувальної бригади. По прибуттю на місце керівник пожежної бригади повинен прийняти рішення: змінити або підтвердити поточний ранг пожежі. Це залежить від безлічі факторів, зокрема: складності пожежі, обстановки, сил і засобів команди рятувальників.

Підсумки

Підводячи підсумки можна сказати, що класифікації пожеж впровадили з метою правильного і швидкого прийняття рішень при раптовому загоранні, що дозволяє досягти максимального рівня безпеки людей при події. Крім того, класифікації є інструментом для збору інформації та статистики, як для загального аналізу, так і для прийняття швидких рішень на місці.

Залишити відповідь